Категорії
Проєкти

Budapest Hotel Art Residency

Проєкт є продовженням роботи з дослідження історії та мистецького переосмислення культурної спадщини та історичної пам’яті регіону Драгобрат. Завдяки підтримці Вишеградського фонду, він набуває міжнародного масштабу. 

Нашими партнерами в проєкті є іноземні культурні організації: Zahorian & Van Espen (Чехія та Словаччина), Budapest Showcase Hub (Угорщина), Východné pobrežie (Словаччина) та Kalektar (Польша). 

Завдяки такому формату теми міжнаціональної взаємодії та історичних нашарувань, ключові для досліджуваного регіону, будуть розглянуті під новим кутом зору. Це, в свою чергу, стане передумовою для появи альтернативного культурно-мистецького туристичного наративу для обізнаних відвідувачів із різних країн. Також у ході резиденції ми плануємо залучити місцеву владу, бізнес та громадських активістів і підняти питання сталого розвитку Драгобрату та його захисту від негативних наслідків глобалізації.

Село Ясіня, на якому ми хочемо зосередитися, протягом 19-20 століття було у вирі міжетнічного та міжнаціонального розвитку та отримало низку культурних нашарувань. Центральна точка розвідки – дерев’яний готель «Едельвейс». 

Назва даного проекту “Grand Hotel Budapest” відсилає нас до історичної назви готелю – “Будапешт”. Готель, не дивлячись на свою архітектурну винятковість, не входить до списку культурної спадщини, і дослідження з його історії вперше започатковано нашим проектом. В даний час “Едельвейс” сприймається як об’єкт інфраструктури, що не має культурно-історичної цінності.

Проєкт полягає в ретельному історичному дослідженні в усіх країнах-учасницях з наступним створенням мистецьких творів від художників із Польщі, Чехії, Словаччини, Угорщини та України.

Цілі проекту: 

1) встановити краще розуміння взаємної історії спільного простору шляхом дослідження та опрацювання колективної пам’яті;

2) представити інструменти для роботи із втраченою, забутою історією;

3) запропонувати новий сценарій захисту місцевості від загроз глобалізації та споживацтва через спільні мистецькі резиденції; 

4) створити альтернативний наратив про туризм у даному регіоні та направити потік обізнаних відвідувачів із країн-учасниць у досліджувану зону у сталий та помірний спосіб.

Етапи проєкту:

 1. Історичні дослідження історії селища Ясіня та готелю Едельвейс

  Дати – 1 листопада 2020 – 1 березня 2021.

  Результатом першого етапу стане опубліковане історичне дослідження. Первинні історичні дослідження полягають у зборі відповідних спогадів про готель та селище Ясіня, роботу у чеських, словацьких, польських, угорських та українських архівах про регіон Драгобрат. 

 2. Арт-резиденція – візуальна та музична лабораторія на базі готелю “Едельвейс”.

  Дати – 1-14 травня 2021.

  До участі в резиденції буде запрошено 16 митців – 8 з України та 8 з країн-партнерів – Чехії, Польщі, Словаччини та Угорщини. Відбір учасників пройде шляхом відкритого конкурсу, що буде оголошено на початку березня 2021 року. Відібрані учасники будуть забезпечені проїздом, проживанням та харчуванням, та отримають мистецьку стипендію на реалізацію творчого доробку в рамках та терміни резиденції. Кураторами резиденції стануть українська скульпторка Жанна Кадирова та музикант Андрій Савінних.

 3. Презентація результатів проекту в смт. Ясіня та Ужгороді.

  Дати – 15 травня-30 червня 2021.

  Презентація в Ясінях включатиме інформацію про історичні дослідження та виставку творів, зроблених під час резиденції. Презентація в Ужгороді представить нову культурну та туристичну локацію та будуть спрямовані на а) обговорення потенційної ролі мистецьких резиденцій у розвитку місцевої та міжнародної культурної спільноти; б) окреслення наступних кроків у розвитку резиденції у співпраці з місцевою владою, бізнесом, художниками, істориками, туроператорами та гідами.

Проект співфінансується Урядами Чехії, Угорщини, Польщі та Словаччини через Гранти Вишеграду від Міжнародного Вишеградського Фонду. Місія Фонду просувати ідеї сталого регіонального співробітництва в Центральній Європі.